Człowiek szybko odkrył, że rozgrzane w ognisku kamienie po oblaniu wodą wytwarzają mnóstwo pary wodnej. Tak narodziła się sauna, która znana była już w starożytności. Początkowo używano jej do dbania o higienę osobistą, ale z czasem odkryto, że ma pozytywny wpływ na zdrowie. Do Europy „przywędrowała” prawdopodobnie z Azji, zyskując dużą popularność szczególnie w krajach na północy kontynentu, z zimniejszym klimatem. Dziś jest standardowym wyposażeniem hoteli oraz obiektów SPA, a do tego coraz częściej pojawia się nawet w domach. Z artykułu dowiesz się, z czym wiąże się jej budowa oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy – sprawdź już teraz!
Gdy tylko masz taką możliwość, budowa sauny w domu jest godną polecenia inwestycją. Jeśli natomiast jesteś właścicielem mieszkania, zdecydowanie warto korzystać z niej w obiektach SPA czy nawet podczas wizyty w hotelu. Jest to pomieszczenie (lub nawet oddzielny budynek), w którym panuje wysoka temperatura i nierzadko zwiększona wilgotność powietrza. Spędza się w takim miejscu od kilku do kilkunastu minut, a od razu po wyjściu schładza ciało lodowatą wodą.
Dlaczego warto regularnie odbywać sesje w saunie i nawet zdecydować się na jej budowę w domu czy ogrodzie? Gdyż każda wizyta w takim miejscu rozluźnia i poprawia samopoczucie, a do tego może mieć pozytywny wpływ m.in. na:
wydolność układu oddechowego,
wzmocnienie naturalnej odporności organizmu,
skórę całego ciała – zapewnia głębokie oczyszczanie porów i uelastycznianie cery,
jakość snu.
Dodatkowo może pomagać osobom zmagającym się z bólami mięśni czy stawów, w pewnym stopniu łagodząc te uciążliwe dolegliwości.
Na początek warto podkreślić, że sauny dzielą się na suche (fińskie), parowe (łaźnie rzymskie) oraz w wersji na podczerwień. W zależności od tego, którą z nich będziesz budować, musisz zastosować inny rodzaj systemu ogrzewania.
Jednak istnieją pewne elementy wyposażenia, które powinny znaleźć się w każdym takim miejscu. Zaliczają się do nich przede wszystkim:
różnego rodzaju meble do siedzenia,
termometr oraz higrometr,
klepsydra służąca do odmierzania czasu przebywania w pomieszczeniu,
efektywne i wodoszczelne oświetlenie.
Do saun budowanych w obiektach hotelowych czy SPA & Wellness urządza się także kilka pomieszczeń towarzyszących. Najważniejsze z nich to poczekalnia oraz przebieralnia, pokój z basenikiem do ochłodzenia ciała po odbyciu sesji i przestrzeń do wypoczynku.
Wbrew pozorom budowa sauny to spore wyzwanie. Należy rzetelnie podejść do kwestii jej zaprojektowania, a podczas realizacji projektu stosować nowoczesne technologie oraz możliwie najwyższej klasy materiały. W efekcie firma odpowiedzialna za to zadanie powinna mieć wieloletnie doświadczenie i zespół profesjonalnych pracowników.
Szukając wykonawcy, wybieraj przedsiębiorstwa, które działają w tej branży od wielu lat, są terminowe oraz rzetelnie podchodzą do realizowanych usług. Zapoznając się z ich ofertą, jak najwięcej uwagi poświęć portfolio. Do tego upewnij się koniecznie, że dana firma realizowała już inwestycje o charakterze zbliżonym do Twoich planów. Pamiętaj także, aby wnikliwie zapoznać się z opiniami oraz referencjami wystawianymi przez dotychczasowych klientów.
Dzięki licznym zaletom sauny decydując się na udostępnienie jej klientom swojego hotelu z pewnością zwiększysz zainteresowanie ofertą noclegową. Oczywiście z racji konieczności dokładnej weryfikacji firmy, która zajmie się jej budową, znalezienie dobrego wykonawcy jest dość czasochłonne. Aby tego uniknąć, najlepiej od razu zgłoś się do naszego przedsiębiorstwa (https://dsz.com.pl/)! Od wielu lat zajmujemy się projektowaniem oraz wykonywaniem tego typu obiektów. Realizujemy zlecenia zarówno na terenie hoteli czy ośrodków SPA, jak i domów mieszkalnych. Stosujemy wyłącznie najnowocześniejsze technologie i sprawdzone materiały budowlane – zapraszamy do kontaktu!